Zájezdy na Sardinii


LAST MINUTE zájezdy do celého světa
REKLAMA

Zájezdy na Sardinii


Vaší dovolenou na Sardínii můžete vybírat zde, LAST MINUTE Sardinie zde.

Pokud hledáte rychlou nabídku LAST MINUTE všech zájezdů do světa klikněte zde

Olbia
Co je to: město
Provincie: Sassari
Poloha: východní pobřeží

Kde to je? mapa Google

Olbia na Sardinii (cca 45 tisíc obyvatel) je hlavním městem provincie Gallura.

Je situováno v zátoce, která ho chrání před mořskými větry a je vybaveno funkčním přístavem a letištěm.

Podle pověsti ho založila mytologická postava Iolao nebo řečtí fokijští osadníci z Marseille, ale ve skutečnosti bylo pravděpodobně založeno punskými kmeny mezi 6. a 4. stoletím př. n. l. Během římského období byla Olbia důležitým centrem na cestě do Ostie. Po období úpadku bylo město Olbia kolem roku 1000 obnoveno a stalo se hlavním městem pánů z Gallury pod názvem Civita nebo Terranova. Předpokládá se, že středověké město se nacházelo kolem románského kostela San Simplicio s kamennou klenbovou konstrukcí (z 12. století), který je považován za nejvýznamnější památku města. V moderní době město zažívalo střídavá období rozvoje, která byla vždy spojena s rozkvětem přístavu. V roce 1939 město dostalo zpět svůj název řeckého původu. Jeho rozvoj je spjatý s rozkvětem turistického ruchu započatým v šedesátých letech minulého století na pobřeží Costa Smeralda. Provincie Gallura oplývá archeologickými a historickými památkami. Jsou zde početné nuragy a hroby obrů, z nichž vynikají ty na území Arzachena.

Ekologicky významné je souostroví Maddalena, na kterém se nachází stejnojmenný národní park a který se skládá ze čtyř hlavních ostrovů (La Maddalena, Caprera, Santo Stefano, Spargi) a dalších menších ostrovů, z nichž nejznámější je ostrov Budelli pro jeho růžovou pláž. Zajímavá je také návštěva Garibaldiho domu na ostrově Caprera, kde je zachováno zařízení a předměty z posledního období generálova života.Pro milovníky památek zde máme tyto tipy: žulový kostel San Simplicio z 11. století - koukněte sem na Wikipedii, kostel San Paolo ze 17. století na náměstí Piazza Santa Croce. Bez zajímavosti není ani to, že zde existoval přístav, který vybudovali Římané a kde přistávaly lodě z Ostie: nyní zde probíhá průzkum a byly objeveny i římské lodě (nedaleko stávajícího přístavu, severním směrem). V Olbii žije víc jak třicet tisíc obyvatel a v městě jsou dodnes k vidění zbytky hradeb.
 

My jsme navštívili Olbii jen velmi krátce, a to cestou domů: přijeli jsme do přístavu v sobotu navečer, zaparkovali auto a chvíli pozorovali cvrkot při nakládání a vykládání trajektů. Jak přicházela tma, rozhodli jsme se, že se projdeme večerním městem a někde si dáme kávu.

Překvapilo nás, že některé ulice v centru jsou uzavřené zákazem vjezdu a že ti, kdo zákaz porušili, riskují pokutu (foto: pokuta se už píše).
  

V zápětí jsme pochopili proč: zde v sobotu večer vyrazí do ulic nebývalé množství lidí a veselí se, popíjí, prochází se, kluci hrají fotbal, a podobně: proto jsou některé z ulic uzavřeny. Všechny obchůdky na zdejších třídách jsou otevřené. Fotografií opravdu jen pár, bylo hodně po osmé večer a jsou vyrobené doslova za pochodu a kvalita tomu bohužel odpovídá.


15 km východním směrem můžete spatřit překrásný ostrov Tavolara.


 

(c) MojeSardinie.cz
Kontakt