Poslední aktualizace této stránky: 23.03.2023 08:07:41 .

Capo d'Orso
Co je to: přírodní památka
Provincie: Sardinie - SASSARI (severní část)
Poloha: na severu u Palau, západní pobřeží
Kde to je? mapa Google


Medvědí skála Capo d´Orso - bod na mapě

Medvědí skála Capo d´Orso je přírodní památka a jeden ze symbolů Sardinie a je to živly ošlehaná žulová skála a od roku 1993 je symbolem Palau. Dnes je vstup regulován a zpoplatněn (podobně jako na jiná místa na Sardinii), rezervace a informace zde - rocciadellorso.com

Medvědí skála Capo d´Orso Sardinie
NÁVŠTĚVNÍ HODINY 2023

01 DUBEN - 31 KVĚTEN 09.30 - 18.00
01 ČERVEN - 30 ČERVEN 09.30 – 19.00
01. ČERVENCE - 15. SRPNA 09:30–20:30
16 SRPEN - 08 ŘÍJEN 09:30 - 19:30
09 ŘÍJEN - 28 ŘÍJEN 09.30 - 18.00
29. ŘÍJNA - 02 LISTOPADU 09.30 - 17.00

Návštěvní hodiny přesně: rocciadellorso.com
Roccia dell'Orso (od které je odvozen název samotného výběžku) se skládá z gigantického skalního útvaru, který se tyčí na žulovém reliéfu asi 120 m a dominuje okolní krajině. Skála vznikla přibližně před 300 miliony let je vytvarovaná do své současné podoby neustálým působením větru a atmosférických vlivů kdy "živly" tvořily po tisíciletí tvar medvěda, který má za úkol dohlížet na rameno moře mezi pobřežím Palau a ostrovem La Maddalena.

Skála byla navštěvována již od prehistorických dob a byla dobře známa mnoha mořeplavci, kteří se přiblížili k Sardinii, a to natolik, že byla identifikována jako jeden z klíčových bodů plavby ve Středozemním moři (mys byl některými učenci identifikován jako homérská země Lestrigoni). Existují důkazy o jeho přítomnosti ve spisech prvních geografů kteří studovali Sardinii. První grafická ilustrace skály se objevuje v "Itineráři ostrova Sardinie" od A. Lamarmora, který sleduje jedinečnou podobnost s asi 2000 lety před, později Ptolemaios (II století nl) v jeho "Geografii" označuje toto místo jménem "Areti Promontorium".

V roce 1993 region Sardinie pro své morfologické geologické charakteristiky a pro svou reprezentativnost a specifičnost prohlásil skálu medvěda za přírodní památku a obraz medvěda se stal symbolem Palau. Medvěd je pro komunitu natolik důležitý, že je zastoupen na praporu obce.

Z vrcholu kopce, mezi nohama medvěda, můžete ocenit jedinečné a fascinující panorama, které zahrnuje velký úsek severního pobřeží a souostroví La Maddalena až po Korsiku. Nedaleko od skály, v oblasti charakterizované bohatou přítomností středomořských křovin, je velká a sugestivní Forte di Capo d'Orso, impozantní vojenská baterie z konce devatenáctého století. Byla celá postavena z velkých žulových balvanů námořními vojenskými inženýry a byla součástí většího obranného komplexu opevnění, umístěných k obraně vojenské základny La Maddalena. Zdroj: rocciadellorso.comVIDEO
MAPA