Poslední aktualizace této stránky: 19.10.2023 13:07:18 .

O Sardinii

Sardinie (italský název je Sardegna, anglický Sardinia, německý Sardinien, španělský Cerdena, katalánský Sardenya), krásná perla Středomoří omývaná průzračným mořem, je ostrov po Sicílii druhý největší ve Středozemním moři. Leží na západ od Itálie, jižně od ostrova Korsika a na délku je dlouhý 267 km, na šířku 120 km, s celkovou rozlohou cca 24 000 km čtverečních. Pokud jde o Sardinii, můžete se setkat i s pojmem "Smaragdový ostrov" nebo "Karibik Středomoří".

Stintino - Sardinie

Ale zcela jistě vás překvapí svojí tváří, oplývá překrásnou a nevšední paletou barev, a je opravdu originální. O Sardinii se říká že navždy uchvátí nebo naopak na ní po návštěvě zanevřete. Na tento ostrov se jezdí především za neskutečnou krásou čistého moře omývající velmi malebné pobřeží.

Capo Testa - Sardinie

Hornatý povrch

Povrch ostrova je mírně hornatý, ve středu Sardinie s nejvyšším vrcholem Punta Lamarmora (1834 m) v pohoří Monti del Gennargentu v národním parku jménem Parco nazionale del Golfo di Orosei e del Gennargentu (anglicky Gennargentu National Park).

Východní část pobřeží Sardinie omývá Tyrhénské moře, které je částí Středozemního moře ležící mezi Apeninským poloostrovem a ostrovy Korsika, Sardinie a Sicílie. Sardinské pláže jsou velmi různorodé - široké písečné, malé zátočinky, oblázkové pláže nebo skalnaté útesy a všechny jsou krásné, nabízejí barvu bílou, růžovou, žlutou, hnědavou a v kombinaci s krásně křišťálově průzračnou vodou a ostrým sluncem hrají ve vodě neuvěřitelnými barvami modré a zelené.


Pláže Sardinie

Zdejší malebné pláže s křišťálovou vodou připomínají pláže Karibiku, jsou však barevnější a tyrkysová voda láká k potápění. Přehled pláží a dalších míst naleznete v rejstříku míst. Na některých místech můžete vidět hejna volně žijících plameňáků a další vzácné vodní ptactvo. Ve vnitrozemí se ne každému líbí, většinou působí poněkud opuštěným, divokým a vyprahlým dojmem.


Mapa Sardinie


Kromě pobřeží Costa Smeralda a města Alghera které jsou hlavní "centra" prázdninového odpočinku - jsou zde porůznu rozesety vesničky s příjemnými obyvateli. Kromě hřejivého slunce, dlouhých pláží a malebných zátok však Sardinie nabízí mnohé kulturní zajímavosti a památky.

Před 3000 lety odolávali Sardové nájezdům nepřátel v kamenných obranných věžích, které jsou zde k vidění dodnes. Jmenují se Nuraghy a údajně by jich zde mělo být až 7000 a výrazně utvářejí vzhled ostrova.

Také fénický Tharros, sídliště z 8 století před naším letopočtem, později přestavěné Římany, dále mnoho románských kostelů a katedrála Santa Maria v městečku by neměly ujít pozornosti návštěvníků.Počasí na Sardini

Sardinie má středomořské klima, je zde teplo a prší málo, v průměru jeden den v měsíci - to platí pro léto trvající od května do října. Zimy jsou mírné s většími dešťovými srážkami. Jaké počasí je právě teď na Sardinii si zobrazíte zde


Hlavní město

Hlavním městem je Cagliari ležící na jižním pobřeží ostrova.

Sardinie je od roku 1948 autonomní oblastí Itálie se zvláštním postavením a dále se dělí na čtyři provincie: Cagliari, Sassari, Oristano, Nuoro. Úředním jazykem je italština, 80 % obyvatel užívá kromě italštiny také sardinštinu.

Počet obyvatel: asi 1 650 000

Provincie Sardinie na mapě: Cagliari, Sassari, Oristano, Nuoro.

Cestujeme na Sardinii

Vízová povinnost pro české občany byla zrušena a od vstupu do EU (1. 5. 2003) občanům ČR stačí občanský průkaz, cestovat lze i na cestovní pas, více informací ke vstupu na území Itálie na stránce Ministerstva zahraničních věcí a také na stránce Rady na cestu. Pokud jde o cestování navštivte také seznam míst, je seřazený podle abecedy Rejstřík míst


Více než 4000 let starou tradici má výroba sýrů, ovčích, kozích i kravských, nabídka je široká a kvalita velmi vysoká. Nejznámějším sýrem je Pecorino Sardo. Je to ovčí sýr, který se produkuje z plnotučného ovčího mléka a nechává se zrát alespoň po dva měsíce, existuje i verze nezrajícícho (čerstvého) sýra.

Výtečná jsou i sardinská vína, srovnatelná kvalitou s víny jižní Francie. Ochutnali jsme pověstné červené víno CANNONAU di Sardegna a bylo skutečně vynikající.
Capo Caccia - Sardinie

Klíčová slova: Sardinie,O Sardinii,Základní informace,jižně od Korsiky, dovolená na Sardinii, dovolená, Sardinie