Poslední aktualizace této stránky: 19.08.2022 08:16:42 .

Kaňon GorropuCo je to: kaňon
Provincie: Sardinie - NUORO
(východní část)
Poloha: východní pobřeží Sardinie
centrum zálivu Golfo di Orosei
orientačně 100 km jižně od Olbie
GPS: 40°11'07.1"N 9°30'06.8"E - 40.185300, 9.501877


Kaňon Gorropu (soutěska Gola di Gorropu) je nejúžasnější kaňon v Evropě a je také jedním z nejhlubších a je jedním z nejpozoruhodnějších míst na Sardinii. Při cestě po východním pobřeží Sardinie ho můžete navštívit.


Soutěska vznikla tektonickými pohyby a milion let byl tvarován silou potoka Rio Flumineddu který teče uvnitř kaňonu v hloubce 500 metrů. Šířka rokle se pohybuje od několika desítek metrů do pouhých čtyř metrů a zformovala ji voda která teče v podzemí prakticky po celý rok. Soutěska je dlouhá 5 km, a při pohledu shora připomíná tvar písmene “S” (viz mapa). Na nejužších místech je široká jen 5 – 10 metrů, zatímco výška kamenných stěn dosahuje 300 až 450 metrů. I horolezci zde mohou využít hned 3 cesty (obtížnost 6b – 8b). Uvnitř kaňonu půjdete korytem bývalé říčky která nyní teče pod zemí, ale čas od času (hlavně na podzim) vystupuje až ke vchodu do soutěsky. Pozor vápencové kameny jsou hladké a za vlhka kloužou. Nejbezpečnějším obdobím je jaro a léto.


Je to zřejmě nejdivočejší území na ostrově! Krajina je "narušena" dlouhými roklemi vápencovitého původu které se někdy táhnou k moři: úzké rokliny a hluboké jímky, jeskyně a ponory, útesy a vrcholy vysoké přes tisíc metrů. Oblast je pokryta jalovci, tisíciletými tisy, dubovými lesy a středomořskými druhy (mezi nimiž jsou oleandry aj.). Je místem s výskytem typické sardinské přírody, jako je orel skalní a muflon. Existují zde také historické stopy: Nuragské vesnice a věže, které se prolínají s krajinou a jsou umístěny tak, aby hlídaly území.


Gorroppu - Sardinie

Foto: Siggy Nowak z Pixabay
K rokli se dostanete po sedlácké stezce Baccas-Gorroputrekking „pro odborníky“, která je dlouhá dvanáct kilometrů (přibližně za tři hodiny). Případně můžete opustit Dorgali, přejet údolím Oddoene (autem), dokud se nedostanete na Arzabridge s'Abba a odtud můžete pokračovat pěšky po dobu dvou hodin podél úseku řeky Flumineddu a jihovýchodní strany Mount Oddeu. Doporučujeme trekovou obuv, terén je jen pro fyzicky zdatné jednotlivce a není vhodný pro malé nebo menší děti.


Doporučená délka návštěvy: celý den
Otevírací doba: denně 10:30 - 17:30 h
Informace a vstupenky u vchodu do kaňonu

Vstupné:
€ 5,00 - plná cena
€ 3,50 - snížená
Platba: pouze v hotovosti


MAPA: Gola di Gorropu


Doporučujeme stránku Sito ufficiale del Canyon Gorroppu (kromě angličtiny také v italštině)

Z této stránky - jak se tam dostanete:
-anglicky
- anglický překlad do češtiny
SARDEGNA IN 3 MINUTI TRAILER - CANYON DI GORROPU

Další info: Kaňon Gorropu (Gola su Gorropu) – nejhlubší soutěska v Evropě