Poslední aktualizace této stránky: 21.08.2022 09:30:22 .

Sant'AntiocoCo je to: ostrov, městečko
Provincie: Cagliari, oblast Sulcis (Provincia di Carbonia-Iglesias)
Poloha: jihozápadní pobřeží u Porto Pino
Kde to je? mapa Google

Dva "malé" ostrovy na mapě nedaleko Porto Pino nejsou zas tak malé, jsou docela veliké.

Ten větší se jmenuje Sant'Antioco a je spojen se Sardinií silnicí vedoucí po šíji mezi vodními plochami.

Tento (polo)ostrov se rozkládá na 109 km2 a je poměrně hornatý. Pláže se nacházejí na východě a severu. Jsou zde ideální podmínky pro rybolov a potápění a proto je tento ostrov vyhledávaný: milovníci světa ticha (pod hladinou) zde mohou spatřit mnoho zajímavého (kanice, murény, ježdíky a pod.)

Video: Sant'Antioco, i sub sotto il cargo incagliatoMěstečko Sant'Antioco stojí na pozůstatcích původního fénického sídla Sulcis Městečko Sant'Antioco stojí na pozůstatcích původního fénického sídla Sulcis z 8.století, má hezké pláže a je zde moderní přístav. Severozápadní část patří městečku Calasetta a v jeho okolí se pěstuje víno.

Celá oblast Sulcis získala svoje jméno podle starobylého fénického sídliště Sulcis, které kdysi existovalo právě zde, na poloostrově Sant'Antioco. Na zbytcích osídlení vzniklo později městečko Sant´Anticono a před vjezdem do něj můžete vidět starý římský most Ponte Romano.
Plameňáci (Sardegna)

Jihozápadní pobřeží od Sulcis směrem k jihu je bohaté na přímořské vodní plochy, kde žije mnoho zajímavého vodního ptactva. Na fotce jsou volně žijící plameňáci.


Na druhý menší ostrov směrem na severozápad viz mapa níže (jmenuje San Pietro, přístav Carloforte) se dostanete lodí z přístavu Calasetta z ostrova Sant'Antioco. Ostrov co do plochy měří cca 50 km2, je hornatý s nejvyšším bodem 211 n.m. Římané mu dali jméno Ostrov jestřábů z důvodu  hojného výskytu těchto dravců. Na jihu ostrova se těží mořská sůl, s roční produkcí deset tisíc tun soli. Zdejší vody jsou bohaté na tuňáky a langusty a rybolov zde jen kvete.

 


MAPA
Praktická poznámka:


Prodejna Lidl
Prodejna LIDL ostrově Sant'Antioco, ceny jsou nepatrně vyšší než u nás v Lidlu v ČR (bývaly srovnatelné při kurzu 22-23Kč/EUR, momentálně při horším kurzu koruny jsou ceny pochopitelně vyšší).


Poznámka: všimněte si že inzerují že v neděli mají otevřeno (APERTO DOMENICA)